poniedziałek, 14 listopada 2011

Kredyt na dom - inteligentnie

Kredyt na dom - inteligentne porady
Inteligentne wskazówki dla budujących dom


Kilka miesięcy temu pisałem artykuł kredyt na dom. Dziś wracam do tematu kredytów. W niniejszym artykule podzielę się kilkoma prostymi (choć nie znaczy to że nieinteligentnymi) wskazówkami dotyczącymi kredytów.. a więc zaczynamy.
Wielu decydujących się na budowę nowego mieszkania, korzysta z kredytów budowlanych. Jaki kredyt na budowę domu jest rzeczywiście dobry? Z jakiego warto skorzystać?
Otóż dobra oferta kredytu budowlanego nie powinna wymagać przedstawiania faktur. Powinna natomiast uwzględniać możliwość podwyższenia pożyczanej gotówki. Jeśli decydują się Państwo na kredyt w obcej walucie, warto zwrócić uwagę na wahania kursowe. Istotne jest czy będą one miały wpływ na na wielkość transzy w złotówkach. Możemy mieć do czynienia z tym, że kolejne transze podawane są w złotówkach lub też w obcej walucie. W przypadku waluty obcej
wysokość transzy uzależniona będzie od kursu w chwili wypłaty danej transzy.

Poniżej omówię dwa rodzaje kredytów hipotecznych:
  1. kredyt denominowany
  2. kredyt indeksowany

Kredyt denominowany
W pierwszym przypadku kolejne transze kredytu wyrażone są w obcej walucie. W sytuacji, gdy dochodzi nagle do osłabienia obcej waluty w stosunku od momentu podpisania umowy do chwili wypłaty transzy, osoba pobierająca kredyt, staje się właścicielem mniejszej ilości środków, w porównaniu z tymi, które zaplanował wcześniej.

Kredyt indeksowany
Z kolei kredyt indeksowy jest takim kredytem hipotecznym, którego zarówno wielkość kredytu jak i kolejne transze są wyrażone w złotówkach. Dzięki temu osoba pobierająca kredyt ma gwarancję, że na jej konto wpłynie taka kwota, jaką wstępnie określiła. Jedynym minusem jest to, że saldo kredytu w danej walucie może ulec zwiększeniu w przypadku, gdy zaistnieją niekorzystne zmiany kursowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz