sobota, 19 marca 2011

Kredyt na dom


Kredyt na dom
Zaciągając kredyt na dom musisz pamiętać, iż jest to wielkie zobowiązanie, z którego nie ma odwrotu. Zadłużając się na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie możesz przewidzieć ile wyniosą Twoje dochody w przyszłości, tym bardziej nie jesteś w stanie przewidzieć czy nie wydarzy się coś co może zakłócić możliwość spłaty kredytu. Dlatego biorąc kredyt musisz dokonać właściwego wyboru, bowiem decyzja, którą podejmiesz będzie miała wpływ na Twoją przyszłość. W tym artykule postaram się zakreślić kilka najważniejszych kwestii dotyczących kredytów budowę Twojego domu.


Kredyt na dom – na jak długo

Zaciągając kredyt na dom postaraj się aby czas spłaty był możliwie jak najkrótszy. Przy kredycie na 30 czy 40 lat raty są niższe, dzieje się to jednak kosztem odsetek. Dzisiejszym standardem są kredyty na czas 20 czy 30 lat. Dodam tu dość istotną informację – banki najchętniej udzielają kredytów do chwili przejścia na emeryturę. Czyli jeśli jesteś mężczyzną w wieku 35 lat prawdopodobnie otrzymasz ofertę kredytu z czasem spłaty nie dłuższym niż 30 lat (wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat, dla kobiet zaś 60).


Kredyt na dom – walutowy czy złotowy

W jakiej walucie zabrać kredyt na budowę domu – tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Wielką zaletą kredytów walutowych jest ich znacznie niższe oprocentowanie od kredytów złotowych. Dlatego też zaciągając kredyt na dom, będziesz płacił mniejsze odsetki podczas spłacania kredytu. Różnica jest ogromna. Rata miesięczna kredytu walutowego stanowi część raty tego w naszej walucie.
Jest jednak małe „ale”. Kredyt na dom zwykle zaciąga się na kilkadziesiąt lat. W tak długim czasie warunki na rynku finansowym mogą zmienić się zupełnie – zadłużenie w innej walucie niesie ryzyko kursowe. Znaczy to, że wartość  kredytu jak i wysokość spłacanych rat ulega zmianom, które uzależnione są od kursu waluty w jakiej został pobrany kredyt.
Istnieje stare powiedzenie – kto nie ryzykuje, ten nie ma. Jeśli zdecydujesz się zaryzykować i weźmiesz kredyt w obcej walucie, zorientuj się czy jest możliwość (oraz jaka jest cena) przewalutowania kredytu podczas trwania umowy. Załóż też pewien margines bezpieczeństwa, byś w przypadku ewentualnego wzrostu kursu waluty, mógł wciąż spłacać raty. Na koniec „oczywista oczywistość” kredyt na dom zaciągaj, gdy obca waluta jest droga.
 
Jeżeli jednak wolisz nie tracąc nerwów, spać spokojnie rozważ pobranie kredytu w Polskim złotym. Oprocentowanie tych kredytów maleje, a jak już pisałem przyszłość kursów obcych walut jest niewiadoma- rozważ to. Ponadto warto zauważyć, że to właśnie branie kredytów w naszej walucie polecają analitycy rynku finansowego.


Nie wyczerpałem w pełni tematu, tak więc na początku kwietnia spodziewajcie się kontynuacji tego artykułu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz