sobota, 9 lipca 2011

Żaluzje i rolety - podstawy

żaluzje poziome
Z racji, iż ostatnio jestem w temacie rolet i żaluzji postanowiłem napisać co nieco na ten temat. Być może zdobyta przeze mnie wiedza komuś się przyda.


1.Wstęp
Celem żaluzji jak i rolet jest przede wszystkim ochrona przed nadmiernymi promieniami słonecznymi oraz niechcianym wzrokiem sąsiadów. Poza tymi dwoma podstawowymi funkcjami rolety jak i żaluzje coraz częściej stają się także elementem dekoracyjnym. Pomocna w zastosowaniu tej ostatniej funkcji jest różnorodność materiałów w jakich są produkowane. Pozwala ona bowiem na dopasowanie żaluzji jak i rolet do każdego wnętrza.
2. Podział


By móc lepiej opisać różne modele postanowiłem zrobić mały podział. Dziś napiszę tylko o żaluzjach poziomych. W kolejnym artykule dowiecie się o pozostałych modelach.
 
 
-Żaluzje poziome
Żaluzje poziome budowane są z cienkich poziomych (jak sama nazwa wskazuje) pasków - lameli. Trzymają się one na mocnych sznurkach. Za pomocą tych właśnie sznurków możemy zmieniać poziom nachylenia lameli, dzięki czemu żaluzje regulują poziom dopływu światła naturalnego z zewnątrz.

Przed zakupem żaluzji naucz się rozpoznawać ich jakość. Jak to zrobić? Jakość żaluzji zależy od surowca jaki został wykorzystany do produkcji. Mamy tutaj zwykle trzy opcje – aluminium, drewno, oraz PCV. Postaram się napisać jedno-dwa zdania na temat każdych z nich.

  • Żaluzje aluminiowe należą do najtrwalszych, ponadto najlepiej ze wszystkich chronią przed ciepłem, jednak ciężej niż w przypadku rolet zachować w nich czystość.
  • Żaluzje drewniane są bardzo estetyczne potrafią dać dużo ciepła w pokoju, ponadto są funkcjonalne oraz w przeciwieństwie do żaluzji aluminiowych są proste w czyszczeniu. 
  • Żaluzje PCV można o nich powiedzieć, że są bardzo solidne ich minusem jest słaba odporność na mocne nasłonecznienie – tak więc one przede wszystkim chronią przed wzrokiem sąsiadów.
      
Jakość żaluzji uzależniona jest także od szerokości lameli. Im szersze paski tym żaluzje tańsze, bowiem gdy lamele są wąskie potrzebna jest ich większa ilość do wykonania żaluzji.
 

Cdn. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz