piątek, 25 lutego 2011

Kupno działki budowlanej cz.3

Ostatnia - trzecie część porad związanych z kupnem działki. W tym fragmencie zaakcentuję przede wszystkim aspekty prawne. Nim jednak do nich przejdę zasygnalizuję jeszcze trzy zdania na temat planu zagospodarowania przestrzeni.Nim kupisz działkę sprawdź plan zagospodarowania przestrzeni. Dzięki niemu dowiesz się na co przeznaczony jest grunt i czy będziesz mógł wybudować na nim dom. Plan zagospodarowania przestrzeni będzie również zawierał informacje czy w niedalekiej przyszłości będzie w okolicy wybudowana np. fabryka.


Aspekty prawne

Podstawowa zasada, o której musisz pamiętać – prawny właściciel gruntu jest właścicielem wszystkiego co znajduje się na jego gruncie – m.in. budynków.
Dla przybliżenia tego co przed chwilą powiedziałem przytoczę pewien przykład. Załóżmy, że zawieramy z deweloperem umowę dotyczącą wybudowania domu jednorodzinnego. Dom ten znajdować się ma na działce stanowiącej własność dewelopera. Gdyby się tak stało, że deweloper ogłosi upadłość wtedy dom wraz z działką przechodzi w ręce syndyka. A co z nami ? Jesteśmy wierzycielami zbankrutowanej firmy. Mamy prawo jednak wystąpić o zwrot wpłaconych pieniędzy.

Jak widzisz niezależnie od tego czy samemu budujesz dom, czy też buduje za Ciebie deweloper bardzo istotne jest, ażeby zostać właścicielem gruntu zanim rozpoczniesz inwestycję.
Mamy tu jednak pewien wyjątek. Jeśli przypuśćmy Kowalski ma wybudowany dom na działce stanowiącej np. własność gminy czyli na tzw. działce oddanej do użytkowania wieczystego. To może spać spokojnie, bowiem do czasu wygaśnięcia umowy dotyczącej użytkowania wieczystego zachowuje pełną własność wybudowanego budynku. Bowiem jak przeczytamy w artykule 235 kodeksu cywilnego:
§ 1. Budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
§ 2. Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Dopiero gdy wygaśnie umowa i nie zostanie ona przedłużona budynek Kowalskiego zostanie przejęty przez prawnego właściciela gruntu np. przez wspomnianą wcześniej gminę czy też Skarb Państwa. Kowalski zaś otrzyma w zamian określone przez rzeczoznawcę majątkowego pieniądze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz