czwartek, 2 października 2014

Czy warto budować dom pasywny


Budownictwo pasywne staje się coraz popularniejsze, głównie ze względu na możliwość zmniejszenia rachunków za energię potrzebną na ogrzewanie domu do minimum. Czy jednak rzeczywiście domy pasywne to oszczędności?

Dom pasywny, o czym wiedzą już zapewne wszystkie osoby zainteresowane jego budową, charakteryzuje się doskonałą szczelnością i termoizolacją, dzięki czemu wydatki poniesione na ogrzewanie maleją do minimum, przy zachowaniu komfortu cieplnego. Także koszty oświetlenia są niższe ze względu na sposób ustawienia domu i przeszkloną elewację południową.

Czytając trochę w literaturze można się jednak przekonać, że ten typ budynku jest dużo droższy od domu budowanego tradycyjnie ze względu na konieczność korzystania z nowocześniejszych materiałów budowlanych, niskoemisyjnych okien, rekuperatorów czy systemów wentylacyjnych. Trzeba również doliczyć koszty, które trzeba ponieść na dodatkowe badania szczelności domu, badania termowizyjne, audyt energetyczny, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że wszystko jest tak, jak powinno być oraz koszty robocizny, bo nieliczne firmy budowlane potrafią prawidłowo zbudować dom pasywny. Oczywiście wszystko to powinno nam się zwrócić w ciągu kilkunastu lat, dzięki zużyciu poniżej 15 kWh energii na ogrzanie 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Czy jednak powinniśmy kierować się tymi przesłankami?

Dom pasywny w Polsce to na chwilę obecną praktycznie tylko budownictwo jednorodzinne, a każdy, kto mieszkał we własnym domku zdaje sobie sprawę, że jest to przysłowiowa studnia bez dna. Nawet najlepiej zbudowany dom wymaga co pewien czas modernizacji ze względu na zużycie poszczególnych elementów. Ta sama zasada dotyczy też budownictwa pasywnego. Rekuperatory mają gwarancję najczęściej na 5 lat, niskoemisyjne okna wiodących firm nawet na 15 czy 20 lat, ale jeśli chodzi o dom pasywny, niewielkie pogorszenie się wydajności czy jakości poszczególnych elementów oznacza, że cały mechanizm szwankuje. O ile w budownictwie tradycyjnym z wymianą okien można poczekać, w wypadku pasywnego nie ma takiej możliwości. Wszystko musi działać jak w szwajcarskim zegarku. A to niestety oznacza, że może dojść do sytuacji, gdy dany element jeszcze na siebie “nie zarobi”, a już trzeba będzie kupić nowy. Nie możemy też zapominać o wypadkach losowych. Zmiany klimatu wszystkim nam dają się we znaki i musimy liczyć się z tym, że w czasie kolejnego huraganu nasze wspaniałe i drogie okna zostaną uzupełnione o dodatkowe elementy, na przykład gałąź czy fragment altanki sąsiada. Owszem, koszty wymiany pokryć można z ubezpieczenia, ale za to ubezpieczenie też musimy zapłacić. W dodatku każdy remont w domu pasywnym oznacza ponowny audyt energetyczny czy wyższe koszty robocizny dla wyspecjalizowanej ekipy remontowej i ewentualny zwrot tylko 25% wartości poniesionej inwestycji dzięki premii termomodernizacyjnej.

Jeśli jednak założymy, że ceny energii będą rosnąć, dom pasywny nadal jest opłacalną inwestycją. Tylko czy rzeczywiście przez najbliższe kilkanaście lat energia będzie coraz droższa? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony korzystamy przede wszystkim ze źródeł nieodnawialnych, które są coraz trudniejsze do uzyskania, a popyt na nie ciągle rośnie. To oczywiście powoduje ciągłe podwyżki. Z drugiej jednak strony coraz więcej państw dotuje projekty zakładające zamianę tychże źródeł na odnawialne, co w rezultacie może doprowadzić do tego, że w niektórych rejonach ceny energii będą spadać. W Polsce jeszcze w tym roku powstaną na Pomorzu tzw. farmy wiatraków, dzięki którym okoliczni mieszkańcy będą mieli dostęp do taniej energii. Panele słoneczne też są coraz lepszej jakości, a ich ceny spadają. Do tego należy jeszcze dodać próby z uzyskaniem bezpiecznej energii jądrowej poprzez syntezę atomową. Faktem jest, że te wszystkie działania wymagają czasu, jednak jeśli się powiodą, za kilka lat ceny energii nie tylko mogą przestać rosnąć, lecz wręcz zacząć spadać. W takim razie po co inwestować w dom pasywny? Odpowiedź jest prosta: taki dom to nie tylko ewentualne oszczędności, to także komfort i wysoka jakość wykonania, ale przede wszystkim wybór sposobu życia. Jeśli zależy nam wyłącznie na oszczędzeniu pieniędzy na ogrzewanie, wystarczy zbudować dom niskoenergetyczny i wyposażyć go w dodatkowe, alternatywne źródło energii odnawialnej. Koszty takiego przedsięwzięcia nadal będą niższe niż koszty budowy domu pasywnego. Nie uzyskamy jednak takiego komfortu cieplnego i korzystnego mikroklimatu, jakimi charakteryzuje się dom pasywny i nie będziemy mogli stwierdzić, że zrobiliśmy wszystko, by mieszkać ekologicznie.
Pozdrowienia dla osób szukających Mieszkania w Brzegu Dolnym.

11 komentarzy:

  1. Myślę, że warto gdyż takie domy z reguły są bardziej oszczędne. Gdy przy takim domu będziemy mieli studnię głębinową to z pewnością warto zastanowić się nad dobrą pompą https://www.dostudni.pl/studnie-glebinowe-jak-wybrac-optymalna-do-potrzeb-pompe,b25.html aby mieć optymalne wykorzystanie wody.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie całe mnóstwo ciekawych projektów znajdziesz na stronie Projekty z Wizją - nam na szczęście dość szybko udało się znaleźć projekt domu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wydaje mi się, że wszystkie te kwestie na pewno musimy przemyśleć i jeśli chcemy budować dom to trzeba na niego być zdecydowanym. Ja jestem zdania, że świetne mieszkania są w Gdańsku https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html i ja właśnie zamierzam jedno z tych mieszkań kupić. Na dom jeszcze w końcu przyjdzie czas.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak już pisali poprzednicy to bardzo dużo zależy od naszych potrzeb. Ogólnie samo budowanie domu to jest spore wyzwanie. Ja jestem zdania, że fajnie wtedy jest mieć oprogramowanie dla budownictwa https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-budownictwa-poznaj-zalety/ które idealnie się sprawdza w takich sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że jak najbardziej warto jest stosować dobre rozwiązania w naszym domu. Jednym z nich na pewno jest również domowa przepompownia ścieków http://www.budnet.pl/Domowa_przepompownia_sciekow_w_piwnicy_co_warto_o_tym_wiedziec,Instalacje_kanalizacyjne_wodne,143962-czytaj.html którą ja również chcę wykonać.

    OdpowiedzUsuń
  6. My już szykujemy się do przeprowadzki. Już od kilku dni pakuję niektóre rzeczy i zastanawiam się nad współpracą z tą firmą przeprowadzkową www.transportplus.pl/cennik/ Chciałabym żeby przewieźli wszystkie nasze rzeczy bezpiecznie do nowego domu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Osobiście się nigdy nad tym nie zastanawiałem, ale tak naprawdę jaki to by dom nie był to na pewno warto jest mieć dobrze wykonaną instalację elektryczną. Jakiś czas temu ja również wykonywałem pomiary elektryczne http://www.elektryk-krakow.pl/pomiary-elektryczne gdyż zależało mi na posiadaniu wiedzy na temat całej instalacji.

    OdpowiedzUsuń
  8. W sumie ja się nad tymi sprawami nie zastanawiałam, ale jeśli już chodzi o samą budowę to na pewno bardzo ważne jest to abyśmy wiedzieli, że w każdej sytuacji to geodeta będzie nam potrzebny. Ja wzywałam specjalistę z https://geo-szkic.pl/ i oczywiście wszystko udało się fajnie zrealizować.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli faktycznie taki dom nam odpowiada to ja raczej nie widzę w tym żadnego problemu. Na pewno od razu skontaktujmy się z hydraulikiem https://hydraulikon.pl/ aby nasza instalacja wodna była na pewno dobrze wykonana.

    OdpowiedzUsuń
  10. Uważam, ze takie decyzje to my sami już musimy podjąć i jak dla mnie niezwykle ważną sprawą było to aby właśnie wiedzieć na jaki projekt domu się zdecydować. na całe szczęście w biurze projektowym https://zarzycki-architektura.pl/ wykonano dla mnie bardzo ciekawy projekt.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jest to oczywiście nasza indywidualna decyzja lecz ja również jestem zdania, że właśnie fajnie jest pamiętać o tym jakie najlepiej mieć podłogi w naszym domu. Zdecydowanie spory ich wybór mają w sklepie https://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane i podłogi drewniane są moim zdaniem bardzo dobrym wyborem.

    OdpowiedzUsuń