sobota, 23 kwietnia 2016

Budowa domu drewnianego

Kiedy marzy się o własnym domku np. z bali. Szuka się w internecie projektów, ogląda zdjęcia takich domów, szacuje koszty, myśli i przede wszystkim marzy się... tak dużo się marzy o domku drewnianym. Tak to wyglądało u mnie, gdy przez ostatnie lata budowałem dwa domy z bali. Dlaczego aż dwa domy? Pierwszy był hotelem, a drugi karczmą. Obydwa domy z bali powinny zwrócić mi się w przeciągu 9 lat.
Kiedy ktoś decyduje się na budowę domu (nieważne czy z bali inaczej z drewna czy zwykłego), musi liczyć się z tym, że pochłonie ona sporo czasu i oczywiście pieniędzy. Trzeba przecież załatwić szereg istotnych spraw czy też znaleźć potrzebnych fachowców. Jakie działania należy podjąć?

Od czego zacząć budowę domu drewnianego?Taki domek z bali był moim największym marzeniem.

Oczywiście, żeby móc zbudować dom z drewna, musimy mieć odpowiednią działkę. Często trzeba taki plac nabyć. Aby mógł na nim powstać budynek mieszkalny, musi on spełniać określone przez prawo wymagania. (Domy z drewna maja też pewne restrykcje, o tym napiszę w oddzielnym artykule- "Prawo a domy z bali") Poza tym szukając
działki, każdy z nas ma własne oczekiwania – co do ceny, wielkości czy lokalizacji. Działki można szukać na własną rękę, wykorzystując ogłoszenia internetowe lub skorzystać z pomocy agencji nieruchomości.

Później czekają nas określone formalności. Budowa wymaga zdobycia wielu pozwoleń. Na tym etapie korzystamy też z usług geodezyjnych. Geodeta wykona pewne określone pomiary terenu i mapki, które potrzebne będą do innych prac. A o czym trzeba pomyśleć następnie?

Wykonanie potrzebnych projektów


Następnie potrzebne nam będzie biuro projektowe, w którym wykonamy potrzebne do budowy domu z drewna projekty. Oczywiście najistotniejszy jest projekt domu z bali. Musi on zawierać informacje dotyczące wyglądu budynku, jego wielkości, konstrukcji z drewna czy rozkładu pomieszczeń.
Architekt musi wykorzystać rozwiązania, które dostosowane są do potrzeb klienta. Poza tym warto zdecydować się również na projekt wnętrz. Wskaże on na to, jak urządzić poszczególne pomieszczenia w domu. Projektant bierze pod uwagę gust klienta i aktualne trendy. Ważne, aby wybrać projektanta, który zna się na budowie domów drewnianych.

Po załatwieniu tych spraw, można rozpocząć konkretne prace budowlane nad budową domku z bali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz